Airsoft ginklų priežiūra - pagrindiniai principai

Tinkamai prižiūrimi airsoft ginklai bei jų priedai veiks sklandžiai ir gerokai ilgiau, tačiau dažnai atidarius pirmojo ginklo pakuotę ir pervertus gamintojo instrukciją, šia tema suteikiama informacija nedidelė arba jos išvis nėra. Be kita ko, dažnas "naujokas" net nesusimąsto apie būtinąją airsoft ginklo priežiūrą. To pasekmė - ankstyvas, neigiamas ginklo funkcijų pokytis (pvz. galios kritimas, pablogėjęs sviedinio taiklumas ir kt.)

Šioje temoje apžvelgsime būtinąsias airsoft ginklų priežiūros taisykles. Tinkamai prižiūrimas ginklas atliks savo funkcijas ir nesukels problemų nei šratasvydžio mūšyje, nei pramoginio šaudymo į taikinius metu.


              


Apie AEG (automatinio elektrinio ginklo) paruošimą pirmam naudojimui:

1.1 Priešais save laikote naujai įsigyto AEG pakuotę, nekantriai išimate jį ir apžiūrite. Kas toliau? Pirmiausia, patikriname bateriją. 

Kai kurie ginklų gamintojai į komplektą prideda Ni-Mh bateriją ir sieninį jos kroviklį. Jeigu įsigijote ginklą su tokia komplektacija, rekomenduotina tiek kroviklį, tiek Ni-Mh bateriją keisti į Li-Po akumuliatorių su automatiniu Li-Po "Smart" krovikliu. Kodėl?

1) Priešingai nei Ni-Mh, Li-Po baterija neturi atminties efekto (baterijos talpa nekrenta nuo įkrovos ciklų kiekio);

2) Li-Po baterija tokios pat talpos (mAh) reitinge, užims gerokai mažiau vietos, nei Ni-Mh;

3) Li-Po baterijos "Power output" išeiga bus tolygi viso iškrovimo metu, tuo tarpu Ni-Mh nuosekliai silpnės ir taps juntamai vangi;

4) 7.4V Li-Po baterija veiks taip pat arba dar sklandžiau, nei 8.4V Ni-Mh baterija.Trumpai apie Ni-Mh ir Li-Po baterijų priežiūrą:

Jeigu nusprendėte likti naudoti turimą Ni-Mh bateriją ir neinvestuoti į Li-Po pakaitalą, rekomenduotina griežtai sekti įkrovos laiką (neviršyti maks. įkrovimo ribos) ir sandėliavimo metu bateriją laikyti iškrautą. Maksimalią įkrovimo ribą galite apskaičiuoti pagal savo turimos baterijos talpą (mAh) ir kroviklio išeigos reitingą (output mA).

Pavyzdžiui:

jeigu jūsų Ni-Mh baterijos talpa yra 1100mAh, o turimo įkroviklio išeiga ("Output") yra 250mA, tuomet įkrovimo laiką apskaičiuosite pagal formulę:

        (1100/250) x 1.5 = 4.4 val (4 val 24 min.)

Šią formulę naudojame tuo atveju, kai neturime automatinio Ni-Mh baterijų įkroviklio.


Jeigu nusprendėte atsisakyti (arba neįsigyti) Ni-Mh baterijos ir rinktis gerokai techniniais parametrais pranašesnę Li-Po bateriją, tuomet:

1) Saugokite bateriją nuo mechaninių pažeidimų (suspaudimų, pradūrimų, sulenkimų);

2) Bateriją rekomenduotina sandėliuoti 3.8V - 3.85V per celę įkrovoje. Tai galite nesunkiai nustatyti su voltmetru arba pasinaudoti specialiu

            Li-Po / Li-Fe / Li-Ion baterijų būklės matavimo prietaisu;

3) Naudokite tik automatinius, specialiai Li-Po baterijoms įkrauti skirtus kroviklius, turinčius celių balansavimo funkciją.


Taip pat galite apsvarstyti ir Li-Ion baterijos įsigijimą, tačiau tai nėra būtinasis pasirinkimas naujokui. Šios baterijos populiarios airsoft žaidėjų tarpe, kai reikalinga maksimali baterijos talpa (pvz. 5200mAh) labai ilgiems naudojimo ciklams šratasvydžio žaidimų metu.


! Dėl sąlyginai didelės kainos, jokie airsoft ginklų gamintojai į gamyklinę komplektaciją neprideda Li-Po baterijų ir automatinių įkroviklių. Todėl Strikeball.lt kataloge prie bet kurio perkamo ginklo, tiek Li-Po baterijai, tiek krovikliui, taikome nuolaidą, tokiu būdu pirkėjui sumažinant finansinę naštą ir skatinant įsigyti tokią bateriją, su kuria įsigytas ginklas veiks gerokai sklandžiau ir džiugins puikiu ilgalaikiu funkcionavimu.


        


1.2 Išvalome vidinį ginklo vamzdelį. Gamybos metu daugelis gamintojų padengia vidinį vamzdelį tepalu, siekiant jį apsaugoti nuo aplinkos poveikio, ilgos ginklo kelionės iki galutinio kliento rankų metu. Šiam valymui naudojame šampalą ir dulkių nepaliekantį audinį (tinka "microfiber" pluoštas arba 100% medvilnė).

Audinį sudrėkiname izopropanoliu (techniniu spiritu) ir palengva išvalome vamzdį. Audinio drėkinti silikoniniu tepalu negalima, nes šis gali neigiamai paveikti Hop-Up funkcionavimą. Silikoninis tepalas yra puiki priemonė kitose airsoft ginklo vietose, kuriose sutepimas yra būtinas, tačiau vamzdžio valyme jį naudoti - klaidinga (vamzdį norime išvalyti, o ne sutepti). Naudojant silikoną, galite ištepti tepalu ir Hop-Up gumelę, kurios paskirtis tinkamai užsukti šratą šūvio metu. Jeigu ši vieta bus sutepta, šrato užsukimas bus netinkamas, nepakankamas ir nukentės tiek ginklo taiklumas, tiek šrato skriejimo trajektorija. Be kita ko, esant suteptam vamzdžiui, naudojimo metu šis greičiau pritrauks nešvarumų. Taip pat svarbu atsiminti, jog geriausia vamzdį valyti išimtą iš ginklo, todėl pravartu išmokti, kaip atliekamas vamzdelio išėmimas jūsų turimame ginkle.

Svarbu: prižiūrint airsoft ginklus, pamirškite apie visus WD-40 arba panašias skvarbias alyvas. Tai yra airsoft ginklų priešas.
1.3 Apžiūrime su ginklu įsigytą dėtuvę / dėtuves. Dauguma gamintojų prie naujo airsoft AEG komplektuoja Hi-Cap (Hi-Capacity, liaudiškai "bunkerinę"dėtuvę. Šių dėtuvių talpa įprastai būna 350 BB - 600 BB (arba didesnė). Tokios dėtuvės tinkamos šaudymui nuosavoje teritorijoje, tačiau daugumos oficialių airsoft mūšių metu yra draudžiamos dėl realistiškumo stokos (išskyrus kulkosvaidžius). Tokioms dėtuvėms nėra reikalinga kokia nors specifinė priežiūra. Tuo tarpu Real-Cap / Low-Cap / Mid-Cap (liaudiškai "mechaninėms") dėtuvėms vertėtų skirti kiek daugiau dėmesio. Tokių dėtuvių talpa gali būti nuo 30 BB iki ~190 BB. Siekiant užtikrinti tinkamą mechaninių dėtuvių veikimą, pravartu reguliariai jas perrinkti ir valyti. Šiam procesui skirsime atskirą temą. (Temai atsiradus, čia bus įkelta nuoroda į instruktažą)

Svarbu: mechaninių dėtuvių papildymui reikalingas šratų pildymo įrankis. Bunkerinėms dėtuvėms jokio įrankio naudoti nereikalinga.


1.4 Norint prailginti tarnavimo laiką, elektrinių airsoft ginklų naudojimo metu venkite šaudymo "tuščiai", t.y. kai dėtuvėje nėra šratų. Taip pat, jeigu nesate investavęs į Gearbox'o tiuningą, nenaudokite 11.1V Li-Po baterijų. (Tai negalioja, jeigu gamintojas yra aiškiai deklaravęs leidimą naudoti tokio voltažo baterijas). Šios baterijos padidina Gearbox'o patiriamus krūvius, dantračių dilimą ir gedimo atveju anuliuoja ginklo garantiją. Esant poreikiui naudoti tokios įtampos bateriją, įsivertinkite ginklo Gearbox'o pajėgumus ir jeigu reikalinga - iš anksto atlikite tiuningą pas kvalifikuotus meistrus. 


1.5 Sureguliuojame Hop-Up'ą - ginklo šrato trajektoriją. Šią procedūrą aptarsime kitoje temoje. (Temai atsiradus, čia bus įkelta nuoroda į instruktažą)

        

        


Apie AEG paruošimą sandėliavimui:

Prieš tai aptarėme kelis pagrindinius aspektus į kuriuos verta atkreipti dėmesį prieš pirmąjį airsoft ginklo panaudojimą. Dabar aptarsime pagrindines taisykles, kurių verta laikytis prieš AEG ginklo sandėliavimą:

2.1 Jeigu komplekte turime kolimatoriųoptikas su apšvietimu, patikriname ar jie yra išjungti;

2.2 Apžiūrime ar nėra vibracijos poveikio, pvz. atsipalaidavusių varžtų;

2.3 Išvalome vamzdį pagal punktą 1.2;

2.4 Įsitikiname ar pagrindinė spyruoklė nėra sustojusi suspaustoje padėtyje - nustatome "SEMI" (pavienės) ugnies padėtį ir atliekame 1-2 šūvius;

2.5 Įsitikiname, kad prieš ginklo palikimą sandėliavimui vamzdyje nėra šrato. Šis punktas yra kone svarbiausias ir jo pasekmės daugeliui gerai pažįstamos;

2.6 Hop-Up padėtį nustatome į "ZERO", t.y. pilnai atpalaiduojame. Tokiu būdu prailginsime tinkamo jo tarnavimo laiką. 


        


Apie dujinių (GNB - Gas Non Blowback; GBB - Gas Blowback; GBBR - Gas Blowback Rifle) ginklų priežiūrą:

Kone svarbiausias dujinių Green Gas arba CO2 airsoft ginklų priežiūros aspektas - tinkamas ir reguliarus išvalymas bei sutepimas. Šis paragrafas taip pat tinkamas ir 4.5 mm pneumatinių CO2 pistoletų priežiūrai.

3.1 Įsigijus naują Green Gas arba CO2 dujomis varomą ginklą, pirmiausia išvalome vamzdį pagal 1.2 punktą;

3.2 Ištraukiame dėtuvę ir ties dėtuvės viršumi randame vožtuvo adatėlę (vietą, į kurią suduoda ginklo muštukas). Pirštu nuspaudžiame adatėlę ir įpurškiame silikoninio tepalo į dujų padavimo angą dėtuvės viršuje (šis paragrafas galioja tik tiems ginklams, kurių dujų padavimo vožtuvas yra įmontuotas į ginklo dėtuvę);

3.3 Jeigu esate įsigijęs Gas Blowback (su atatranka) pistoletą, galite nuimti ginklo spyną ir apžiūrėti ar visos judančios dalys atitinkamai suteptos švariu tepalu. Dažniausiai nauji GBB ginklai būna pilnai sutepti ir paruošti naudojimui (šiuo aspektu pasirūpiname prieš pristatydami visus dujinius ginklus);

3.4 Po ilgesnio naudojimo, dalinai išrenkame ginklą (angl. Field Strip) ir išvalome seną tepalą (tinka dulkių nepaliekantys audiniai). Vietose, kuriose metalas slysta per metalą, naudojamas tepamas silikonas, o tarpinėms (stūmoklio galvutės tarpinei, dėtuvės vožtuvui) - skystas arba purškiamas; Jeigu nežinote kaip dalinai išrenkamas jūsų ginklo modelis arba sunku rasti sutepimo reikalaujančias ginklo vietas - kreipkitės el.paštu shop@strikeball.lt ir gausite asmeniškai jums pritaikytas rekomendacijas;

3.5 Green Gas ginklus sandėliuoti rekomenduojama su dujomis papildytomis dėtuvėmis (svarbiausia - kad dėtuvė nebūtų laikoma tuščia);

3.6 CO2 ginklus sandėliuojame tuščius, be įsuktų balionėlių. Balionėlio nerekomenduotina laikyti įsukto ilgiau 48 val. - CO2 dujos sausina tarpines ir palikus ilgam, jas pažeidžia;

3.7 CO2 ginklams bent kartą kas 10 įprastų balionėlių rekomenduotina panaudoti 1 tepalinį CO2 balionėlį;

3.8 Gas Blowback ginkluose rekomenduotina reguliariai sutepti stūmoklio galvutės tarpinę. Nuėmus ginklo spyną, patraukiame nozzle'ą priekin, kol jo viduje atsidengia tarpinė - šiai vietai tinka skystas arba purškiamas silikoninis tepalas. Neatlikus reguliaraus šios tarpinės sutepimo ginklas šūvio metu ims išmesti "dujų kamuolį", taip pat gali nebesuveikti atatrankos mechanizmas, gerokai padidėti dujų sunaudojimas.


                        


Dažnai pirmą kartą ieškant dujinio (Green Gas ar CO2) ginklo klientai pasiteirauja dėl vienur ar kitur girdėtų "siaubo" istorijų apie kažkam nutikusį dujų nuotėkį ar kitas su tuo susijusias bėdas. Ši problema tikrai nėra retenybė, tačiau jos sudėtingumas dažnai apipintas mitais. CO2 arba Green Gas dujų nuotėkis yra lengvai ir greitai pašalinama problema. Beveik visais atvejais, šio defekto sprendimui pakanka 5 min. Vieša paslaptis - silikoninis tepalas ir reguliari priežiūra daro stebuklus. 

Turite papildomų pastebėjimų dėl airsoft ginklų priežiūros? Susisiekite. :)